DCAS Indoor Champs 2019 DCAS Indoor Champs 2019
Devon and Cornwall Archery Society (DCAS)
YMCA Plymouth, Devon PL5 3NG, from 24-02-2019 to 24-02-2019
DCAS Indoor Champs 2019
Class & Division Result List - Individual
 
Recurve - Ladies [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1NICHOLAS Lucy2220Junction A277/ 1267/ 35442224
2BARKER Zena654Redruth A271/ 3272/ 15432123
3TRIPP Louise627Lizard Peninsula B273/ 2269/ 25422122
4ROBERTS Amy1077Uni of Plymouth241/ 4248/ 4489816
5DAY Sue627Lizard Peninsula B232/ 6239/ 5471618
6WILLIAMS Karen660Exmouth A233/ 5235/ 6468911
7MARKS Kerry1077Uni of Plymouth211/ 7227/ 743839
8BROWN Andrea668B of the Tors196/ 8198/ 839468
9BURTON Emily667Brixham A166/ 9177/ 934302
10WALKE Lauren668B of the Tors156/10128/1128405
11BALLARD Jennifer668B of the Tors139/11144/1028323
Recurve - Gentlemen [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1NICHOLAS David2220Junction A283/ 1286/ 15693519
2ROWE Alexander1077Uni of Plymouth282/ 2282/ 25643221
3LYON Nigel645Lacetown273/ 3276/ 45492423
4DANCE Trevor660Exmouth A269/ 5274/ 55432615
5LEDGERWOOD Thomas1380Uni of Exeter AC270/ 4272/ 65422715
6ROOKE Martin650Paignton A259/ 8279/ 35381728
7TRIPP Joesph1077Uni of Plymouth263/ 7271/ 75342518
8HURST Richard627Lizard Peninsula B268/ 6265/ 95331526
9CLEMENTS Mark627Lizard Peninsula B252/12267/ 85191718
10HOYLE Andrew660Exmouth A253/11262/105151024
11CARLOTTA Fabricio654Redruth A255/10252/115071125
12WILLIAMS Marc668B of the Tors255/ 9246/155011313
13BENCH Simon649Yelverton B252/13249/12501922
14DAY Jon668B of the Tors249/16247/14496625
15MELROSE Alan667Brixham A250/14244/174941216
16SMITH2 Alister649Yelverton B249/15244/184931019
17PRATT Tim660Exmouth A249/16242/194911019
18WILLIAMS Connor1380Uni of Exeter AC245/18245/164901210
19DARLING Ray667Brixham A244/19239/21483821
20LEES Iain649Yelverton B232/22247/13479816
21NEWMAN Oliver650Paignton A233/21240/20473517
22BICKELL Paul668B of the Tors240/20231/23471716
23VOWDEN Tony648Torquay C of A224/24236/22460714
24WILDE Gary650Paignton A229/23211/2644068
25HODGSON Benjamin1077Uni of Plymouth223/25217/25440212
26SIMPSON Peter650Paignton A207/27222/24429611
27MONROE Keith650Paignton A215/26198/2741348
28STEYTLER William2500Supermarine B199/28182/28381112
29WHITBREAD Matthew667Brixham A154/29165/2931912
Recurve - Junior Ladies U12 [After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1STUDDEN Anna668B of the Tors102/ 2139/ 124113
2STEYTLER Nimue2500Supermarine B121/ 188/ 220902
Recurve - Junior Ladies U15 [After 60 Arrows (Session: 1) - After 60 Arrows (Session: 2)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1GILL Emily668B of the Tors207/ 2227/ 1434511
2WELLS Hannah645Lacetown212/ 1209/ 242159
Recurve - Junior Gentlemen U15 [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1TUCKER Harry658Kyrton A258/ 1254/ 15121221
2TABERNER Christopher668B of the Tors171/ 2132/ 230333
Recurve - Junior Ladies U18 [After 60 Arrows (Session: 1) - After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1TABERNER Tessa668B of the Tors203/ 1168/ 237114
2HELLINGS Ellena650Paignton A178/ 2189/ 136753
3WEST Catherine648Torquay C of A172/ 3151/ 332311
4OTTERY Hannah645Lacetown169/ 4148/ 431734
Recurve - Junior Gentlemen U18 [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1YOUNG Tristan637B of Wadebridge219/ 1252/ 1471618
Compound - Ladies [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1BROOM Wendy645Lacetown281/ 1280/ 15612237
2HILL Sharon667Brixham A245/ 2264/ 2509633
3WIX Mollie645Lacetown245/ 3248/ 3493233
4BROOKS Julie667Brixham A235/ 4232/ 4467720
Compound - Gentlemen [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1YEOMAN Marcus649Yelverton B295/ 1292/ 15874713
2SCOTT Andrew654Redruth A287/ 2284/ 25713129
3BENNION Darren649Yelverton B286/ 3282/ 35682930
4WHITE Andrew649Yelverton B284/ 4280/ 45642632
5OTTERY Colin645Lacetown279/ 5280/ 55591941
6BROOM Matt645Lacetown275/ 7273/ 75481440
6GOODWIN Paul668B of the Tors273/ 8275/ 65481440
8GATHERUM Jon645Lacetown277/ 6269/ 85461930
9MILLINER McCalley645Lacetown268/ 9265/ 9533839
10COLLINS Matthew667Brixham A266/10259/105252032
Compound - Junior Ladies U12 [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1SCOTT Chloe654Redruth A245/ 1246/ 1491721
Compound - Junior Gentlemen U12 [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1WELLS Oliver645Lacetown214/ 1196/ 141067
Compound - Junior Gentlemen U15 [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1BRYON Charles654Redruth A260/ 1254/ 1514729
Compound - Junior Gentlemen U18 [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1CARDY Ben645Lacetown285/ 1287/ 15723228
2STEYTLER Ethan2500Supermarine B258/ 2265/ 2523440
Longbow - Ladies [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1TWIGG2 Sophie660Exmouth A176/ 1165/ 334128
2TWIGG Sophie660Exmouth A159/ 2179/ 133807
3BARRETT Jane662Exeter C of A127/ 7166/ 229314
4BOLT Angela648Torquay C of A142/ 4148/ 429033
5MARTYN Emma668B of the Tors139/ 5148/ 528720
6MARTYN2 Emma668B of the Tors139/ 6142/ 628126
7STAPLETON Michaela650Paignton A143/ 3119/ 726213
8KING Emma1077Uni of Plymouth94/ 859/ 915310
9HINGSTON Myra660Exmouth A52/ 966/ 811810
Longbow - Gentlemen [After 60 Arrows (Session: 1) - After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 3)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1TWIGG Robert660Exmouth A230/ 1222/ 1452415
2VITALI Christopher668B of the Tors228/ 2212/ 2440711
3HEYDON Ken648Torquay C of A217/ 3191/ 6408712
4WILLIAMS Scott660Exmouth A174/ 7210/ 338448
5WILDE Glen650Paignton A181/ 5194/ 537537
6SMITH Alister649Yelverton B149/ 9203/ 435200
7LEACH Adrian627Lizard Peninsula B175/ 6161/ 833625
8HINGSTON Keith660Exmouth A183/ 4144/1032726
9CARDY Mark645Lacetown162/ 8154/ 931617
10BANCROFT Neil648Torquay C of A138/12172/ 731016
11START Jim649Yelverton B138/11130/1226823
12LLOYD Barry648Torquay C of A141/10108/1324923
13BURRY Dave668B of the Tors110/13134/1124411
14BARHAM Joe1380Uni of Exeter AC88/1499/1418702
Barebow - Ladies [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2) - After 60 Arrows (Session: 1)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1GRASSIE Karen662Exeter C of A252/ 1251/ 1503728
2CUSACK Shelagh2220Junction A242/ 2236/ 2478812
3CUSACK2 Shelagh2220Junction A224/ 3227/ 3451714
4WRIGHT Linda Jean649Yelverton B162/ 4182/ 434413
5HEPBURN Eloise1077Uni of Plymouth132/ 5129/ 526124
Barebow - Gentlemen [After 60 Arrows (Session: 3) - After 60 Arrows (Session: 2)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1SELTER Lonja1077Uni of Plymouth257/ 1247/ 15041023
2CAIN Rob649Yelverton B201/ 2200/ 2401213
Barebow - Junior Ladies U18 [After 60 Arrows (Session: 1) - After 60 Arrows (Session: 3)]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1MARTYN Sophie668B of the Tors215/ 1186/ 240139
2MARTYN2 Sophie668B of the Tors175/ 2193/ 136829
American Flatbow - Gentlemen [After 60 Arrows]
Pos.
Athlete
Country
18m-1
18m-2
Total
10
9
1PARKINSON Andrew668B of the Tors108/ 184/ 119214